Maritex

ADRES

MARITEX P.P.H.U.
Producent Folii i Opakowań-Recykling
ul. Romana Maya 1
62-030 Luboń k. Poznania

ul. Marcelińska 89d/2
60-324 Poznań
Kom:604 372 418
Tel/fax: (061) 890 04 80
E-mail:biuro@maritexfolie.pl
 

Napisz do nas


Folie Stretch

folie stretch
Nasza firma zajmuje się produkcją folii stretch

Istota i zastosowanie folii stretch

Folia stretch to często stosowana, potoczna nazwa wielowarstwowej rozciągliwej folii polietylenowej. Głównym składnikiem do produkcji folii stretch jest LLDPE, czyli liniowy polietylen o niskiej gęstości. Przy zastosowaniu innowacyjnych maszyn i nowoczesnych technologii oraz użyciu wysokiej jakości materiałów najlepszych producentów, folia stretch może być bardzo wytrzymała i wydajna.

Produkcja

Istnieją dwie techniki produkowania folii stretch - metoda rozdmuchu (blown) i metoda wylewu maszynowego tzw."CAST".

Pierwsza z nich jest metodą nieco bardziej czasochłonną, ale za to folia wytworzona tym sposobem cechuje się lepszą jakością (a co za tym idzie – wyższą ceną) niż folia wytworzona techniką CAST-ową. Metoda blown polega na roztopieniu żywicy, która z kolei zostaje rozdmuchana w dwóch kierunkach- maszynowym i poprzecznym, potem zostaje ochładzana zimnym powietrzem.

Natomiast metoda CAST, polega na wylaniu żywicy ze specjalnej głowicy, a następnie szybko jest rozciągana i ochładzana przy użyciu specjalnych wytłaczarek. Technologia ta zapewnia folii dość dużą rozciągliwość oraz odporność mechaniczną. Ta metoda produkcji bardziej ekonomiczna, ponieważ relatywnie zmniejsza koszty produkcji, co przekłada się na atrakcyjną cenę folii.

Czasem, podczas wyrobu folii dodaje się niewielkie ilości LDPE (5%) albo polimery polipropylenowo-polietylenowe. Przy produkcji folii stretch również dodaje się różnych barwników, aby zmniejszyć przezroczystość folii.

Folia stretch wytwarzana jest w formie długiej taśmy, a następnie nawijana jest na specjalne rurki, które różnią się od siebie średnicą i długością

Zastosowanie

Folie stretch wykorzystuje się głównie do pakowania i ochrony produktów, na przykład zabezpieczenie ładunków zbiorczych na paletach lub przedmiotów jednostkowych o dużych gabarytach. Biorąc po uwagę, że folie stretch są cienkie i posiadają wysoką wytrzymałość zapewniającą stabilność ładunku, pakowanie nią jest najbardziej ekonomiczne.

Na rynku mamy bogaty wybór folii stretch, wszystkie różnią się od siebie rozciągliwością, rozmiarem, grubością i kolorem.

Jeżeli chodzi o barwę, to spośród folii stretch wymienić można folie transparentne i folie kolorowe. Te pierwsze o wysokiej przezroczystości chyba są najpopularniejsze i pełnią funkcję zabezpieczania towarów oraz upraszczają rozpoznanie zawartości załadunków. Natomiast kolorowe folie stretch, takie jak czarne folie,zielone lub niebieskie, pełnią te same funkcje co poprzednie folie, ale posiadają także właściwości kryjące, co zwiększa ochronę przed kradzieżą czy płowieniem przedmiotów pod wpływem promieniowania UV.

Ze względu na różne zapotrzebowania i metody pakowania, folie te dzielimy kilka rodzajów.

Rodzaje

Folia stretch ręczna, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do ręcznego owijania produktów. Najbardziej znana w tej grupie produktów jest folia standardowa o gwarantowanej rozciągliwości 100% , grubości od 10-40 mikrometrów i szerokości 500 mm. Folia stretch maszynowa stosowana jest do pakowania i zabezpieczania towaru, począwszy od ładunków zbiorczych na paletach, po produkty jednostkowe o dużych gabarytach. Folia stretch maszynowa, służy do owijania przedmiotów za pomocą automatów lub półautomatów owijających. Folia stretch typu power i super power służy do pakowania i zabezpieczania produktów przy pomocy automatów pakujących; grubość produkowanej folii wynosi od 10 do 35 mikrometrów. Tradycyjna szerokość folii wynosi 500 milimetrów, u niektórych producentów istnieje możliwość zamówienia folii o innej szerokości.

Produkcja folii - firma Maritex zaprasza do współpracy.

stretch folia stretch produkcja folii